Urla'nın Nesi Meşhur

Urla, berrak denizi ve muhteşem doğasıyla meşhur olduğu kadar kültürel ve geleneksel açıdan da oldukça meşhur bir ilçedir. Özellikle de Urla’da yerel halkın yaptığı yemekler oldukça meşhur ve lezzetli. Bu yazımızda Urla’nın en meşhur yemeklerinden bahsedeceğiz.

Urla, İzmir’in ve Ege’nin genelinde olduğu gibi zeytinyağlı yemekler ve balık içeren yemekler konusunda oldukça ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında, kıyma ve baharatları da oldukça özgün ve lezzetlidir. Şimdi Urla’ya özgü yemeklere bakalım.

Enginarlı Yemekler

Urla enginar içeren birçok yemekle adını duyurmuştur. Çünkü tabiri caizse enginarın ana vatanıdır. Enginar dolması, enginarlı levrek, baklalı enginar, enginarlı ciğer, enginarlı köfte, enginarlı kırmızı fasulye salatası, enginar burger, enginarlı suşi, enginarlı çiğ köfte ve enginar tatlısı yöre mutfağında sıkça karşımıza çıkıyor.

Enginarlı levrek, hem enginar hem de levrek içerdiği için Urla’yı en iyi temsil eden yemeklerden biridir. Kaynatılmış enginara şeker ve limon ilave edilip karamelize edilmesiyle oluşan karışım, özenle pişirilmiş levreklerin yanına eklenir. Genellikle zeytinyağlı yöresel mezeler ve yine zeytinyağlı mevsim salata ile servis edilen enginarlı levrek, Urla’nın en meşhur yemeklerinden biridir.

Enginar tatlısı, enginar ve elmalı içeriğiyle oldukça hafif ve doğal bir lezzet sunuyor. İlk aşamada enginarlar haşlanıp ikiye bölünüyor. Rendelenmiş elmaların tarçın ile birleştirilip pişirilmesi ile tatlımızın şekerli kısmı da hazır oluyor.

Son olarak Urla’nın meşhur enginarları ile elmalı karışımın birleşmesiyle enginar tatlısı hazır hale geliyor. İsteğe bağlı olarak üzerine küçük parçalar halinde ceviz veya fındık da eklenebiliyor. Özellikle Ege’ye özgü hafif ve bolca zeytinyağı içeren yemekleri tercih ettiyseniz, bu tatlı menünüzün hafifliğini korumanıza yardım edecektir.

Damla Sakızlı Ürünler

Damla sakızlı muhallebi ve damla sakızlı kabak tatlısı da en az enginar tatlısı kadar lezzetli ve meşhur tatlılar. Damla sakızlı Türk Kahvesi de yemekleri noktalarken hoşunuza gidebilir.

Bal Kabaklı Sinkonta

Sinkonta bir Girit yemeği. Aslına bakılırsa bir yemekten çok meze olduğu söylenebilir. Ege Bölgesi’nde birçok yerde bal kabaklı sinkonta yemeklerin yanında acı ve ekşi bir lezzet sunuyor. Bal kabağının yanında yeşil kabak veya havuçla da yapılabiliyor.

Ispanak Balığı

Ispanak balığı adını sıkça duyamayacağınız yöresel yemeklerden biri. Adına aldanıp balık içerdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ispanak balığı haşlanmış ve balığa benzer şekilde kesilmiş olan ıspanakların kızartılmasıyla yapılıyor. Adını da balığa oldukça benzeyen şeklinden alıyor.

Ekmek Dolması

Ege Bölgesi zeytinyağlı dolmalarıyla meşhur bölgelerimizden biri. Yaprak veya biberle yapılan dolmaları oldukça lezzetli olan Ege’de, Urla’ya özel bir dolma da var. Ekmek dolması, Urla’nın köylerinde üretilen yuvarlak köy ekmeğiyle yapılıyor. Bolca zeytinyağıyla beraber et içeren bir karışım ekmeğin ortasına konulup pişiriliyor ve sofraları süslemeye hazır hale geliyor.

Kekik Turşusu

Urla’daki yöresel lezzetlerden biri de kekik turşusu. Yalnızca bu bölgede değil, tüm Türkiye’de kekik birçok yemeğe tat ve kokusuyla eşlik ediyor. Urla’da ise kekiğin anlamı çok daha büyük. Öyle ki taze kekik ve zeytinyağı ile kekik turşusu yapılıyor.

Bamya Kızartması

Bamya, enginara benzer şekilde Ege’nin zeytinyağlı yemeklerinin vazgeçilmezidir. Urla’nın meşhur bamya kızartması ise tam bu noktada oldukça güzel bir seçenek oluyor. Binlerce faydası olan bamyanın özel bir karışıma bulanıp kızartılmasıyla hazırlanan bu yemek, küçük büyük herkesin damak zevkine uyuyor. Baharatlı karışım, mısır unu ve sıvı yağ ile kızartılan bamyalar sarımsaklı yoğurtla servis ediliyor. Hafif Ege lezzetlerinin yanında oldukça hoş bir yan yemek oluyor.

Kınalı Bamya Yemeği

Kınalı bamyanın diğer adı, İzmir’in bir ilçesi olan Bornova’dır. Susuz yetişen oldukça ilginç bir bitki, kınalı bamya. Urla’da yemekleri birçok restoranda yaygın şekilde üretiliyor. Diğer bamya çeşitlerine göre tadı biraz farklı ve alışılmadık olsa da oldukça lezzetlidir.

Damat Helvası

Damat helvası, Urla’da oldukça meşhur olsa da aslında tüm Ege Bölgesi’nin en meşhur tatlılardan biri. Adının aksine helva değil de bir pasta çeşidi olan damat helvası, hafif Urla yemeklerini tamamlayan oldukça hafif bir tatlıdır.