Urla’da Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Urla gerek doğal güzelliğiyle gerekse yöresel ürünleri ve gelenekleriyle insanları büyülüyor. Urla’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için en önemli sorunlardan biri bunca çeşitlilik arasından hangilerine zamanlarını harcayacakları oluyor. Bu nedenle bu yazımızda Urla’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Urla’da Yemek Yemenizi Tavsiye Ettiğimiz Restoranlar

Urla’da gezilecek birçok yer ve yapılacak birçok aktivite var. Bunlardan bahsetmeden önce enerjinizi toplamanız oldukça önemli. Bu nedenle yazımıza özellikle Urla yöresine özgü leziz yemekleri sizlere sunan restoranlarla başlıyoruz.

Urla’da Nerede Yemek Yenir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ömre Bedel Yemekler Restoranı

Ömre Bedel Restoranı, birazdan gezmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerde de bahsedeceğimiz yerlerden biri olan Malgaca Pazarı’nın girişinde bulunuyor. Sade ve sıcak bir tasarıma sahip olan bu restoranda Ege’ye özgü zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir ziyafet çekebilirsiniz. Farklı lezzetleri de sunmak isteyen bu restoranda yalnızca Ege değil, Lübnan mutfağından bazı yemekler de bulunuyor. Vegan müşteriler için özel hazırlanan menüleri de bulunuyor yani yemek zevkiniz ve tercihiniz ne olursa olsun bu restoranda size uygun bir şeyler var.

Yengeç Balık Restoranı

Urla gibi denizleriyle ünlü bir ilçeden bahsederken balık restoranlarına değinmemek yanlış olurdu. Yengeç, oldukça sevimli ve romantik bir konseptle oldukça çeşitli balık yemekleri sunan bir restoran. Hem lezzetli yemekleri hem de ilgili çalışanlarıyla herkesin kalbini kazanmakta oldukça iyi olduklarını söyleyebiliriz. Kendilerinden bahsederken “ Yalnızca Urla’nın değil tüm Ege’nin en iyi balık restoranı “ olduklarını söylüyorlar. Bu derecede iddialı olan bu restoranı deneyip kararı vermek ise size kalıyor.

Hiç Restoran

Hem balık hem de yöresel ürünleriyle oldukça ünlü restoranlardan biri bu restoran. Tarladan masaya ve doğadan sofraya konseptiyle doğal ve sağlıklı menüleri sizlere sunuyor. Her gün değişen menüleriyle birçok yöresel yemeği ve balık yemeğini deneyebilirsiniz.

İrmik Hanım Patisserie

Yemekleriyle Urla’yı en iyi temsil olan restoranlardan bahsettik. İrmik Hanım Patisserie, doğal ve sağlıklı tatlılarıyla yemeklerinize tatlı bir son verebileceğiniz bir pastane. Hem sunumuyla hem de lezzetiyle sizleri tatmin edeceğine eminiz.

Urla’da Mutlaka Tatmanız Gereken Yöresel Lezzetler

Urla genellikle zeytinyağlı yemekleri ve mezeleriyle, bunun yanında da balık içeren yemekleriyle ünlü bir ilçe. Az önce de bahsettiğimiz restoranlarda çoğunu bulabileceğiniz yöresel lezzetlerden denemenizi tavsiye ettiklerimiz şunlar:

 • Lale Katmeri
 • Enginarlı Yemekler: Özellikle enginar dolması, enginarlı levrek ve enginar tatlısını denemelisiniz.
 • Bal Kabaklı Sinkota
 • Ispanak Balığı
 • Ekmek Dolması
 • Kekik Turşusu
 • Bamya Kızartması
 • Kınalı Bamya Yemeği
 • Damat Helvası

Urla’da Sık Sık Yapılan Festivallerden Tavsiye Ettiklerimiz

Urla, geniş Ege kültürü ve ürünlerini yansıtan festivalleri, spor ve sanat festivalleriyle özellikle yaz aylarında oldukça hareketlidir. Bu festivaller arasından gitmenizi tavsiye ettiklerimiz şunlardır:

 • Uluslararası Urla Enginar Festivali
 • Urla Caz Festivali
 • Corpathlon
 • Geleneksel Bağbozumu Şenliği
 • Nohutalan Kavun Festivali
 • Barbaros Oyuk Festivali
 • İzmir Gençlik Karnavalı
 • Toprak Sahne Tiyatro Festivali

Urla’da Gezmenizi Tavsiye Ettiğimiz Yerler

Urla, coğrafi güzelliğiyle ve derin tarihiyle oldukça fazla sayıda gezilecek mekana sahip. Bunlardan mutlaka gezmeniz gerektiğini düşündüklerimiz şunlar:

Urla'da Gezilecek Yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Malgaca Pazarı

Urla'nın merkezinde otantik dükkanlardan oluşan ve tarihi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir pazar, Malgaca pazarı. Buraya gittiğinizde oldukça eski gözüken dükkanlardan alışveriş yapabilir veya kafede otantik bir kahve içebilirsiniz.

Karantina Adası

Günümüzle de yakından alakalı olan bu ada Urla’ya gelenlerin gezmek istediği yerlerin başında geliyor. Bu ada Osmanlı döneminde yabancı ülkelerden gelen insanlardan bulaşıcı hastalığa sahip olanların tutulup tedavi edildiği yerdir. Karantina Adası, dünya üzerinde yalnızca 3 yerde bulunmaktadır. Şanslısınız ki bu deneyimi yaşayan sayılı insanlardan biri de siz olacaksınız.

Klazomenai Antik Kent Kalıntıları

Urla’da tatil yaparken gezmeniz gereken son ve en önemli yer de kalıntılardır. Oldukça uzun bir tarihi olan 12 İyon kentinden biri olan Klazomenai’yi mutlaka görmelisiniz. Eski mimarisiyle sizi tarihin derinlerine götüreceğine eminiz.

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Zeytinyağının tarih boyunca işleniş şeklini gösteren ve ilginç bilgiler veren bu müzede, bir de kütüphane bulunmakta. Müzeye bağlı hizmet veren restoranda da farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Özellikle sunum şekli ve konsepti açısından oldukça ilgi çekici olan bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.