Urla Hakkında

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Urla, Ege Bölgesi’nin sıkça tercih edilen tatil beldeleri arasındadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Urla’da tatillerini yapmaktadır. Turistler, berrak suyuyla denizi ve geniş alanlar kaplayan ağaçlarıyla Urla’da vakitlerini doğayla iç içe ve huzur içinde geçirebilmektedir. Birçok sahile, restorana, kafeye ve eğlence mekanına ev sahipliği yapan Urla’da tüm misafirlerimiz için uygun seçenekler vardır.

Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun ve Ege Denizi, kuzeyinde İzmir Körfezi ve güneyinde yine Ege Denizi ile sarılmış olan Urla, İzmir’in merkezine 45 kilometre uzaklıktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüs ve metro ile Urla’dan şehrin birçok yerine ulaşım kolayca sağlanmaktadır.

Otel Urla Çevresinde Gezilecek Yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Urla’nın Tarihi

Urla’da doğa ve tarih iç içedir. Bu muhteşem uyumun bizi götürdüğü yıl ise M.Ö 4000’dir. Bu güzide ilçede bize bırakılmış olan eserlerin en eskileri bu yıllara dayanmaktadır. Urla’nın bu dönemlerdeki adı Klazomenai’dir. Dor medeniyetinin Ege Bölgesi’ne ve günümüzde Yunanistan’ın bulunduğu bölgeye göç etmelerinden dolayı o bölgede bulunan İyonlar Anadolu’ya ve günümüzde Urla’nın bulunduğu bölgeye göç etmişlerdir. Bu göçün etkisiyle Klazomenai’de ilk şehirleşme başlamıştır. İyonlar Anadolu’da yeni kentler kurmuş ve medeniyetlerine uygun eserler inşa etmişlerdir.

İyonların kurduğu ve günümüzün Urla’sını da içerisine almış olan bu bölgeye İyonya adını vermişlerdir. İyonlar göçün olumsuz etkilerini üzerlerinden attıktan sonra daha da yayılmış ve İzmir’deki birçok bölgede medeniyetlerini sergilemişlerdir.

İyonyalılar geçimlerini denizcilik ve ticaretle sağlamışlardır. Urla’nın ticaret yollarının sonunda bulunması da bu medeniyetin zenginlik içinde yaşayıp bilim dallarına yönelmelerine sebep olmuştur. Matematik ve astronomide Tales, Pisagor ve Diyojen, tıpta Hipokrat, tarihte Heredot gibi birçok deha bu medeniyetin mensuplarıdır. Özetle Urla, İyon medeniyetinin bu kadar rahat bir hayat sürmesini ve dehalar yetiştirmesini sağlamıştır.

Klazomenai antik kentinin kalıntıları, Urla’da turistlerin yoğun ilgisine maruz kalmıştır. İskele Mahallesi ve Karantina Adası bölgelerinde görülen kalıntılar, tarihi günümüze getirmektedirler. Arkeologların yaptıkları araştırmalara göre Klazomenai, MS 5. yüzyıla kadar bir yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Klazomenai kentinden sonra Urla, Aydınoğlu Beyliği tarafından yerleşke olarak kullanılmaya başlamıştır. 1330’lu yıllarda Aydınoğlu Beyliği’nin etkisiyle bu bölge Türkleşmiş ve 14. yüzyıla kadar da benzer şekilde kalmıştır. 14. yüzyıldan sonra Urla’da Osmanlı hakimiyeti başlamış ve Osmanlı Devleti her geçen yıl Urla’nın daha modern bir hal almasında etkili olmuştur. Verimli topraklarında tımar yapılmış ve devletin gider yükü azaltılmıştır. Tüm bu açılardan Urla derin bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Urla’yı gezecekseniz tarihi antik şehre ve tarihi eserlerin sergilendiği müzelere mutlaka uğramalısınız.

Urla’nın Kültürü ve Festivaller

Urla, milattan önce 4000’li yıllardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürlerin sergilendiği müzeler ve tarihi mekanlar konusunda oldukça fazla çeşitlilik vardır.

Günümüzde de kültürel festivaller Urla’da oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Urla, hem belediyesinin, hem de sakinlerinin etkisiyle kültürü, sanatı ve sanatçıyı seven bir ilçedir. İlçede kütüphane de bulunmaktadır. Bu açıdan Urla’nın bir kültür ve sanat kenti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Urla’daki festivallerden bazıları şunlardır:

  • Uluslararası Urla Enginar Festivali
  • Urla Caz Festivali
  • Corpathlon
  • Geleneksel Bağbozumu Şenliği
  • Nohutalan Kavun Festivali
  • Barbaros Oyuk Festivali
  • İzmir Gençlik Karnavalı
  • Toprak Sahne Tiyatro Festivali

Görüldüğü üzere Urla, müzik tutkunundan sporcuya, gencinden yaşlısına, sanat severlerden tiyatro severlere her çeşit insanın ilgisini çekebilecek festival ve etkinliklere sahiptir. Siz de doğa harikası bir yerde tatil yapmak ve benzersiz festivallere konuk olmak istiyorsanız Urla tam size göre!

Görsel: Urla Belediyesi

Urla’da Mutlaka Yapmanız Gerekenler yazımıza da göz atabilirsiniz.