Urla'da Gezilecek Yerler

Urla'da Gezilecek Yerler

Urla masmavi, berrak deniziyle ve muhteşem doğasıyla bizi büyüleyen İzmir'in en güzel ilçelerinden biridir. Her yıl binlerce turist buraya gelir. Asıl önemli olan ise tüm bu doğa harikalarının içinde nerelerin gezilip görülmesi gerektiğidir. Bu yazımızda Urla'ya geldiğinizde mutlaka görmeniz ve gezmeniz gereken yerlerden bahsedeceğiz.

Urla Sanat Sokağı

Bu sokak klasik bir tatil beldesi çarşısını andırsa da eskiden Rum evlerinin bulunduğu tamamen restore edilmiş bir alanı kaplamaktadır. Çarşıda gezerken kendinizi geçmişe dönmüş gibi hissedebilirsiniz. Sanat Sokağı'nda birçok hediyelik eşya dükkanı ve antikacı bulmanız mümkün. Sokağın çevresinde oldukça hoş menüleri olan kafeler ve restoranlar da bulunmakta. Otel Urla'ya 3 dakika mesafededir.

Urla Sanat Sokağı

Görsel: Urla Belediyesi

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Zeytinyağı Müzesi, Köstem ailesinin çabaları sonucunda açılmış. Zeytinyağının tarih boyunca işleniş şeklini gösteren ve ilginç bilgiler veren bu müzede, bir de kütüphane bulunmakta. Müzeye bağlı hizmet veren restoranda da farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Özellikle sunum şekli ve konsepti açısından oldukça ilgi çekici olan bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Otel Urla'ya 20 dakika mesafededir.

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Görsel: Hürriyet

Ankara Üniversitesi Mustafa Koç Deniz Arkeoloji Müzesi

Burası bir müzeden çok atölye gibi işlev görmektedir. Milattan önce 2500 yılından beri burada deniz teçhizatları tıpatıp üretilmektedir. Bu müzede gezerken kendinizi Vikinglerle alakalı bir dizi çekiminde gibi hissedeceksiniz. Sizin de bu tarz deniz ekipmanlarına ilginiz varsa gidip görmenizi tavsiye ederiz. Otel Urla'ya 10 dakika mesafededir.

Ankara Üniversitesi Mustafa Koç Deniz Arkeoloji Müzesi

Görsel: Anküsam

Urla Marina

Urla marina teknelerin sıra sıra dizildiği denizi izleyebileceğiniz güzel bir alan. Burada isterseniz banklara oturup denizi izleyebilir, isterseniz kafe ve restoranlarda vaktinizi keyifle geçirebilirsiniz. Bunun yanında balıkçı teknelerinin açtığı stantlardan taze balık satın alabilirsiniz. Birçok balık çeşidinin bulunduğu restoranları ve çeşit çeşit menüleriyle kafeleri sizleri mutlaka memnun edecek. Otel Urla'ya 6 dakika mesafededir.

Urla Marina

Görsel: Urla Belediyesi

Arkas Sanat Müzesi

Urla'dan bahsederken sanat müzelerinden bahsetmeden geçmek haksızlık olurdu. Ege, tarihin tüm çağlarında sanat merkezi olarak görevini yapmıştır. Bunun bir sonucu olarak Urla başta olmak üzere İzmir’in birçok ilçesi binlerce sanat eserine sahiptir. Arkas Sanat da 19. yüzyılın sonunda yapılmış resim ve heykellere sahiptir. Kendine has mimarisindeki ilginç eserlerden oluşan zengin koleksiyonu ile sanatın keyfini çıkarabilirsiniz. Otel Urla'ya 11 dakika mesafededir.

Arkas Sanat

Görsel: Arkas Sanat Urla

Demirci Koyu

Doğayla iç içe olan bu koyda berrak deniz ve ağaçlar sizi ilk karşılayanlar olacak. Sonrasında koyun kenarında bulunan kafelerde oturabilir veya kendinizi Ege Denizi’nin serin sularına bırakabilirsiniz. Koyun çevresinde ailecek sakin ve güvenli vakit geçirebilir, hatta kamp kurabilirsiniz. Otel Urla'ya 20 dakika mesafededir.

Bademler Köyü

Bademler Köyü, Urla’da bulunan diğer tüm köyler gibi muhteşem bir doğaya sahip. Bu köyün bol oksijenli ortamında ailecek huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Bu köyün bir diğer özelliği ise Türkiye’de tiyatroya sahip olan tek köy olmasıdır. Urla’da bulunduğunuz zamanda bir sanat köyü olan Bademler Köyü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Otel Urla'ya 16 dakika mesafededir.

Sığacık

Urla’dan 25 km uzaklıkta bulunan Sığacık, şirin evleriyle tam bir tatil kasabasıdır. Dar ve taştan yapılmış yollarından geçerken beyaz ve açık renklerden oluşan evler sizi de mutlu edecek. Sığacık’taki samimi esnaftan alışveriş yapmanızı ve halk pazarına uğramanızı tavsiye ederiz. Otel Urla'ya 30 dakika mesafededir.

Sığacık

Görsel: Seferihisar Belediyesi

Otel Urla Çevresinde Gezilecek Yerler yazımızı da inceleyebilirsiniz.