Urla'nın Coğrafyası

Urla, Ege’nin incisi İzmir’in hem en turistik hem de en verimli topraklarına sahip olan ilçelerinden biridir. TÜİK’in 2019 verilerine göre nüfusu 69 binden fazla olan Urla’ya, bu sayının çok daha üzerinde yerli ve yabancı turistin her yıl ziyarette bulunduğunu söyleyebiliriz. Şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 35 km olan Urla, coğrafi konum olarak da diğer turizm ilçelerine oldukça yakındır. Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun ve Ege Denizi, kuzeyinde İzmir Körfezi ve güneyinde Ege Denizi’ne olan komşuluklarıyla adeta bir turizm cennetinin merkezindedir.

Urla’nın Coğrafi Yapısı ve Bitki Örtüsü

727 km² yüzölçümüne sahip olan bu ilçede coğrafi şartlara da bağlı olarak birçok meyve ve sebze yetişmektedir. Yetişen meyve ve sebzeler, Urla’daki yerel halk için turizm ile beraber en büyük gelir kaynaklarındandır. Deniz seviyesine oldukça yakın bir yükseklikte ( 65 metre ) bulunan Urla’da genel olarak bitki örtüsü şunlardan oluşmaktadır: Delice, zeytin, koca yemiş, defne, mersin ve maki. Yani Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir bölgedir ve bitki örtüsü makilerden oluşmaya müsaittir. Geniş ve dağlık ormanlar açısından zengin olan Urla’da arazi yapısı da buna benzer şekilde tepeliktir. Dağlık bölgelerde bozuk baltalık ormanlar bulunur. Dağlar denize dik uzanmaktadır. Bu da hem dağlar arasındaki bölgelerin turizm açısından değerlenmesini hem de Urla’nın genelinde yaz aylarının serin ve rüzgarlı geçmesini sağlar. Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini barındıran Urla’da yaz kış fark etmeksizin yeşil alanlar bolca bulunur. Urla’da büyük bir akarsu bulunmamaktadır fakat bol yağmurlu iklimi nedeniyle yer altı sularının çıktığı kaynak noktaları oldukça yaygındır.

Urla Coğrafyasında Yetişen Tarım Ürünleri

Urla’nın iklimine uyum sağlamış ve halkın geçimini sağladığı bazı meyve ve sebzeler şunlardır:

Sakız Enginarı

Sakız enginarı, Urla’ya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken bir sebzedir. Bu yarımadaya özgü bir bitkidir yani oldukça kısıtlı bir alanda yetişir. Adını Yunan Tanrısı Zeus’un aşık olduğu kadın Cynara’dan almıştır. Her ne kadar bir çeşit sebze olarak bilinse de aslında henüz açmamış bir çiçek tomurcuğudur.

Urla Yarımadası’na özgü bu çiçek tomurcuğu; düz ve fazla sıkı olmayan yapraklarıyla çok yıllık bitkilerden biridir. Binlerce faydası bulunan ve oldukça lezzetli bir bitki olan sakız enginarı, yöre halkının en büyük gelir kaynaklarından biridir.

Üzüm

Yalnızca Urla’nın değil tüm Ege’nin en çok mahsul alınan ürünüdür üzüm. Üzümün ana vatanı olan Ege’de, coğrafi şartları sebebiyle Urla oldukça büyük bir üzüm üreticisidir. Lezzetli ve sulu üzümleriyle Urla, hem Türkiye için hem de yurt dışı için büyük bir üretim yeridir.

Kavun

Urla’da kavun üretimi de oldukça yaygın şekilde yapılmaktadır. Kavun üretimine uygun coğrafi şartlarıyla Urla, İzmir’de kavun üretiminin en çok olduğu ilçelerden biridir.

Bamya

Ege’deki zeytinyağlı yemeklerin vazgeçilmezi olan bamyanın üretim yerlerinden biri Urla’dır.

İncir

Adını sıkça Aydın ile beraber duyduğumuz incirin üretiminin en yaygın olduğu yerlerden biri Urla’dır. Dağlık, yeşil ve yer altı kaynaklarından zengin olan coğrafyası sebebiyle Urla’da incirler çok daha büyük, yumuşak ve lezzetlidir.

Zeytin ve Zeytinyağı

Ege’de yaşayan yöresel halkın zeytini ve zeytinyağını ne kadar çok sevdiğini ve kullandığını herkes bilir. Öyle ki Ege’de her yemeğe az da olsa zeytinyağı eklemek bir gelenek olmuştur. Yalnızca yemeklerde değil, birçok tatlıda, salatada ve mezede zeytinyağı kullanılmaktadır. Urla da İzmir’in diğer birçok ilçesi gibi zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan ilçelerden biridir.

Süs Bitkileri

Yol kenarları veya bahçelerin daha renkli ve canlı görünmesi için üretilen bitkilerin üretim yerlerinden biri Urla’dır. Başlıca; palmiye, dağ muşmulası, selvi, taflan, fenix, yucca, hurma ve ateş dikeni üretimi yapılmaktadır. Krizantem, pat, sümbül, nergis ve glayöl gibi birçok çiçeğin üretimi de yine Urla’da yapılmaktadır.

Mandalina

İzmir’e gelen herkes mandalina bahçelerinin ne kadar yaygın olduğunu bilir. Urla da mandalina bahçeleri konusunda İzmir’in genelinden geri kalmıyor. Yüzlerce hektarlık alanda yetiştirilen mandalinalar yanından geçtiğinizde oldukça hoş bir kokuyu size getiriyor.

Urla’da Denize Girilebilecek Yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.